As per recent study by Nielsen, nothing has more power to drive consumers to the store than milk (59% of instances), closely followed by pet food (56%) and baby food (52%).
And it is true in case of our family. Every time we go to buy milk it always costs us more than $30-$40. We always come back with many other things, what we all call “impulsive buying”.